Hei, onko porukoilla tietoo SeaDoon öljynpaineanturi viasta? Olisi mahdollisesti valmistusvika, anturin jousen materiaali vääränlaista? Aiheuttaa hälytyksen ja kone menee suojatilaan. Anturi on halpa, mutta työ iso n. 1000e juttu liikkeessä.
Vajaan tunnin kun ajaa niin alkaa hälyttää. Olisiko mitä jos laittaisi toisenlaiset öljyt 10W60 esim. Tai onko kellään kokemusta tai tarkemmin tietoo asiasta?
Ei kokemusta GTX, mutta pikainen googlettelu kertoi että melkolailla samanlainen kuin RXP. Eli koneessa kaksi ö.paineanturia: toinen koneen edessä ja toinen kaasuläpän/imusarjan alla. Etummaisen vaihdossa ei tarvitse purkaa mitään(korkeintaan letkuja avata klemmarista) ja takimmainen ottaa n.1/2-1h. En muista pitikö imusarja irroittaa vai riittikö kaasuläpän pois otto. Eli tuntihinnat kohillaan ;D
Kiitos tiedoista. Ja minulle sanottiin, että vetolaite irti ja moottori ylös! 2 pv työ! Öljynpaineanturi olisi moottorin alla! Löytyskö GTX koneesta jostain räjäytyskuvia mistä sais varmistettua missä tämän mallin öljynpaine anturit sijaitsee? Tarkoititko etummaisella tuota öljyn täyttö korkin vieressä?
www.seadoopartshouse.com/oemparts/a/sea/500d7835f87002090825804b/engine-block nro.31
www.seadoopartshouse.com/oemparts/a/sea/500d783cf87002090825804e/oil-separator nro.17
Vai tarkoitatko öljypaineensäädintä?? Se on koneen alapuolella maq.kopassa.
www.seadoopartshouse.com/oemparts/a/sea/500d7845f870020908258052/pto-cover-and-magneto nrot.10-12
www.seadoomanuals.net/ Esim. tuolta manuaali, ei tosin taida sisältää räjäytyskuvia...
Ja esim. RXP niin 2 kaveria ottaa koneen pöydälle reilussa tunnissa ja takaisin vie vähän kauemmin ;D nimim. kokemusta on
saitko kuntoon? Minulla on GTX 4-tec:ssä sama ongelma. Puolen tunnin ajon jälkeen piippaa äänimerkin ja mittaristossa vilahtaa ledi ja mittarissa lukee OIL. Hälyyttääkö tuo öljyn pinnan korkeudesta vai öljyn paineesta? Mitä tuolle nyt kannattaisi tehdä? Ajaa ei uskalla jos öljynpaine ei ole riittävä jostain syystä.
Taisit saada jo vastauksen greenhulkilta? 😉
Juu, sieltä kyselin myös. GTX 4-tec:n tyyppivika on ilmeisesti tuo takimmainen öljynpaineanturi. Näytti olevan useampi threadi samasta aiheesta. En kuitenkaan uskalla ajaa tuolla, ennen kuin varmistan anturin ja öljynpaineet.
Ei ole paineissa vika. Ajoin öljyt lämpimäksi ja mittailin paineita. 3-5barin välissä paineet tyhjäkäynnillä ja kierroksilla.
tuossa otos paineista:
Vaihdoin takimmaisen öljynpainekytkimen(45€), niin vika poistui. Jokohan uskaltaisi lähteä ajelulle 😀 Alkanut tämä 4t jettiharrastus vähän kantapään kautta...
-ville
Hyvä että homma selvis! Ja eikös se toisaalta ole hyvä kun alkaa heti roplaamaan niin tulee kikotin tutuksi. 😉
Latest Post: Artic cat Tigershark 770 Our newest member: PASI LAAKSO Recent Posts Unread Posts Tags
Forum Icons: Forum contains no unread posts Forum contains unread posts
Topic Icons: Not Replied Replied Active Hot Sticky Unapproved Solved Private Closed